25 yılın en iyi Türk Romanları

Internette dolaşırken rastladığım Vatan Gazetesi Pazar ekinde yer alan bir yazı :

 

25 yılın en iyi Türk romanları :

 

Sevgili Arsız Ölüm/ Latife Tekin/ Yapı Kredi Yayınları

Tekin’in bu romanı, Huvat Ailesi’nin köyden kente göçünü, ailenin geleneksel kültürün öğeleriyle kent hayatında tutunma çabalarını konu alır. Yazarın hayat hikayesinden de izler taşıyan romanın en önemli özelliği “annenin sesi”dir. Bu ses masalların, türkülerin, manilerin, halk hikayelerinin sesidir ve tüm bunlar anlatıya fantastik bir edebi zevk kazandırır. “Sevgili Arsız Ölüm” Farsça’dan İngilizce’ye birçok dile çevirimiştir.

Bu kitap bir kaç aydır listemde bir türlü alamadım. Fantastik öğeler barındıran bir roman. LAtife Tekin'in en başarılı romanı.

Puslu Kıtalar Atlası/ İhsan Oktay Anar/ İletişim Yayınevi

Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi olan İhsan Oktay Anar’a şöhretini kazandıran roman. Dördüncü Mehmet döneminde geçen roman pek çok okura “Bu nasıl bir hayalgücü” dedirtmiştir. Komedi, felsefe, fantazinin harmanladığı romanın en ilgi çeken özelliklerinden biri de Rendekar isimli kahramanın Renee Descartes olmasıdır.

Puslu Kıtalar Atlası listede olmasaydı bu listeyi ciddiye almazdım ben.


Cevdet Bey ve Oğulları/ Orhan Pamuk/ İletişim Yayınevi

Orhan Pamuk’un ilk romanı. “Karanlık ve Işık” adıyla Milliyet Roman Yarışması’nı kazanmıştır. Karacan Yayınları birinci olan romanı basacağına söz verse de romanı basmamış, Orhan Pamuk da bu yüzden dava açmıştır. Roman, Nişantaşlı bir ailenin üç kuşak süren hikayesi odağında Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasıyla içine girilen uluslaşma sürecini anlatır. Bu Abdülhamit’in son yıllarında küçük bir dükkan sahibi olan, ilk Müslüman tüccarlardan Cevdet Bey ve oğullarının hikayesidir.

Orhan Pamuk'un pek çok kitabını okudum bu hariç. Bana kalırsa Benim Adım Kırmızı da listede olmalıydı.


Kara Kitap/ Orhan Pamuk/ İletişim Yayınevi

Orhan Pamuk’un romana yepyeni bir kurgu getirdiği romanı. Romanın kahramanları Galip ve Celal ise isimlerini Şeyh Galip ve Mevlana Celalettin Rumi’den alır. Roman, Galip’in çocukluk aşkı, amcasının kızı, sevgilisi ve kayıp karısı Rüya’yı aramasıyla başlar. Onun bu arayışına çocukluğundan beri yazılarını hayranlıkla okuduğu yakın akrabası gazeteci Celal’in köşe yazıları eşlik eder. Böylece okur esrarlı bir kent olan İstanbul’un sokaklarında Celal’in çarpıcı köşe yazılarını okumaya başlar.Hayır/ Adalet Ağaoğlu/ Yapı Kredi Yayınları

Adalet Ağaoğlu’nun “Dar Zamanlar” üçlemesinin sonuncusu. Üçlemenin ilki olan “Ölmeye Yatmak” romanını “İntihar etmeyeceksek içelim bari” ilk cümlesi ile hafızalara kazınan “Bir Düğün Gecesi” izlemişti. 12 Mart ortamında düşe kalka ayakta kalan, küçücük umutlara sarılan bireylerin hikayesiydi. İşte “Hayır” bu romanın bittiği yerden başlar ve bir akademisyenin çektiği sıkıntıları ve Türkiye’nin son dönemini konu alır.

İş Yatırım'dan kazandığım Üçlemenin ilk kitabı Ölmeye Yatmak yatağımın başucunda okunmayı bekliyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !